Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Starobociańska a najwyższy szczyt

  • Opublikowany: 1 grudnia 2011 20:24
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Dolina Starorobociańska w Tatrach Zachodnich

Największym, prawym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich jest Dolina Starobociańska. Podchodzi pod grań od Kończystego Wierchu po Siwy Zwornik. Dnem doliny płynie Potok Starobociański. Ze ścian Dudowych Turni na zachodnich zboczach doliny spada Wielką Szczerbą wodospad.

Wielka Szczerba to żleb w Dolinie Starobociańskiej. Żlebem tym spływa woda do Dudowych Stawków, niestety, do Starobociańskiego Potoku już nie dociera, bowiem zanika w piarżysku, u podnóża Wielkiej Szczerby. Dudowe Stawki to 5 stawów w górnej części Doliny Starobociańskiej. Gdy wody w stawach jest dużo, niektóre stawy łączą się w jedną całość. Latem wysychają. Siklawa, którą tworzy woda ze stawów tworzy całkiem urokliwe zjawisko.

Siwy Zwornik to jeden ze szczytów, który wznosi się nad Doliną Starobociańską. Przez ów szczyt przebiega granica słowacko – polska. W niektórych rejonach Siwy Zwornik jest skalisty i stromy, zaś w innych porośnięty murawą i roślinnością górską jak poinformował serwis wZakopane.pl jeden ze znanych przewodników tatrzańskich. Szczyt ten nie jest zbyt popularny, jeżeli już coś ma go wyróżniać pod względem turystycznym, to chyba fakt, iż w okolicach Siwego Zwornika często dochodziło wśród turystów do zmylenia szlaku.

Najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich

Nad Doliną Starobociańską najdumniej, rzecz jasna, panuje najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich po polskiej stronie – Starobociański Wierch. Leży w głównej grani Tatr, po której biegnie granica słowacko – polska. Cechą bardzo charakterystyczną dla tegoż szczytu jest fakt, iż przypomina on swoim kształtem piramidę. Stoki mają postać kamienistą. Wierch wznosi się na około 500 metrów nad górną częścią Doliny Starobociańskiej bardzo stromym urwiskiem. W zimie schodzą stąd potężne lawiny.

Nazwa Doliny Starorobociańskiej

Nazwa doliny wydaje się nieco dziwna. Pochodzi od starej roboty, czyli nieczynnych sztolni dawnej kopalni. Była to bardzo stara kopalnia, najstarsza w polskich Tatrach, wydobywano rude miedzi. Pozostały do dziś tylko zdewastowane sztolnie i ślady po młynie do kruszenia rudy. Na początku ubiegłego wieku powstało w dolinie schronisko przerobione z jakiegoś leśnego budynku, jednak korzystali z owego przybytku głównie narciarze. To schronisko jednak nie przetrwało, podobnie jak pozostałe, które próbowały tu funkcjonować.

I ta dolina niegdyś służyła góralom do wypasu, była to podówczas Hala Stara Robota. Dziś nikt tu już żadnych „robót”, zwłaszcza gospodarczych nie praktykuje, więc można ową Starobociańską Dolinę zwiedzać do woli.

wZakopane.pl/Agata

Nr ogł.: 9084ece426679cea

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...