Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Rybiego Potoku i Rybie Stawki

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Aby dotrzeć nad brzeg Morskiego Oka, musimy najpierw pokonać Dolinę Rybiego Potoku. Graniczy ona z takimi popularnymi dolinami jak Dolina Pięciu Stawów czy Dolina Mięguszowiecka leżąca po słowackiej stronie Tatr. Ponoć owa dolina na cześć wielkiego, polskiego wieszcza Adama Mickiewicza miała nosić nazwę – Dolina Adama Mickiewicza. Mimo starań w tym kierunku Towarzystwa Tatrzańskiego, dolina została nazwana mniej szumnie, mianowicie Doliną Rybiego Potoku, zaś nazwiskiem poety utytułowano trzy wodospady w Dolinie Roztoki.
Turystów, rzecz jasna, najbardziej interesuje dolne piętro doliny, bowiem właśnie tam leży największe tatrzańskie jezioro, Morskie Oko. Zaś z Morskiego Oka wypływa Rybi Potok. Na pewnym odcinku, potok rozlewa się w małe jeziorka, mianowicie Rybie Stawki. Występują pod takimi oto nazwami : Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie Oko. Białkę zaś tworzy połączenie Rybiego Potoku z Białą Wodą. Rybie Stawki utworzyły się na Rybim Potoku jakieś 200 metrów na północ od Morskiego Oka. Małe Morskie Oko ma kształt podłużny i dno mulisto kamienne. Rybie Stawki porośnięte są roślinnością torfowiskową, jeziorka otoczone są kosodrzewiną, jarzębiną i świerkiem. Nad brzeg Rybich Stawków nie prowadzi żaden szlak turystyczny.
Wróćmy jednak do samej Doliny Rybiego Potoku. Jeśli chodzi o rzeźbę terenu, lodowiec zrobił swoje. Dolina bogata jest w różnego rodzaju wzniesienia, pagóry, wzgórza, całe ciągi wzgórz. Na jednej z moren czołowych wybudowano schronisko. Roślinność dumnie prezentująca się w owej dolinie, rośnie tam piętrami od regla dolnego po środowisko turni. W części górnoreglowej zachowały się bory świerkowo limbowe. Może słówko przy okazji o limbach.
Naturalnie limby rosną w Polsce tylko na terenie Tatr. Górale od dawna zbierali nasiona owego drzewa by je spożywać i do celów leczniczych. Z żywicy limbowej wyrabiano niegdyś kadzidło oraz olej czyli balsam limbowy. Ponieważ owo drewno jest miękkie, wyśmienicie nadaje się do rzeźbienia, co twórcy ludowi skwapliwie wykorzystali. Niestety przyszedł czas, gdy drzewo limbowe zostało dotkliwe wytępione w Tatrach. Tym bardziej te, które pozostały, choćby w Dolinie Rybiego Potoku, podziwiać należy.
Oczywiście prócz roślin w dolinie spotkać można czworonogi takie jak jelenie, rysie, świstaki tudzież niedźwiedzie. Rykowiska jeleni często działają na niedoinformowanych turystów niepokojąco, bowiem ryk jelenia w okresie godowym często jest mylony z domniemanym rykiem niedźwiedzia, który jak na ironie, ryczy bardzo rzadko. Tak więc, jeśli wybieramy się nad Morskie Oko, warto w drodze nad owo jezioro idąc Doliną Rybiego Potoku, na chwilę przystanąć, by podziwiać tamtejsze dzieła natury.

Nr ogł.: 9674f7cb363d7499

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...