Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Pyszniańska – „Pyszna”

  • Gmina/powiat/miejsc.: Biały Dunajec
  • Opublikowany: 17 lutego 2012 15:35
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Dolina Pyszniańska jest górną częścią Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, określa się ją też jako Dolinę Pyszną. Ponad dnem doliny, od zachodu wznoszą się zbocza Ornaku, zaś na stokach Ornaku, pod Siwą Przełęczą znajduje się Siwa Kotlinka z Siwymi Stawkami.

Co ciekawe, owe Stawki nie posiadają ani dopływu, ani odpływu. Ponieważ znajdują się w miejscu, gdzie słońce często zagląda, woda w nich jest całkiem ciepła, cieplejsza niż w innych tatrzańskich stawach. Nie ozacza to jednak, iż stanowią gorące, tatrzańskie źródła, w których można się moczyć. Obok Siwych Stawków nie prowadzi żaden szlak turystyczny, bowiem cały obszar Doliny Pyszniańskiej jest ścisłym rezerwatem przyrody. Teren wokół stawików ma charakter hali górskiej, niestety teren porasta kosodrzewiną na skutek czego, możliwe że stawików nie dostrzeżemy nawet z innych szlaków turystycznych.

Większość zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, iż najpiękniejszym, i zarazem najpopularniejszym stawem w Dolinie Pyszniańskiej jest polodowcowe jezioro morenowe – Smreczyński Staw. Znajduje się u wylotu doliny i Hali Smreczyny. Staw mierzy sobie w najgłębszym miejscu ponad pięć metrów. Bardzo charakterystycznym elementem urody tego jeziora jest to, że dokoła cały porośnięty jest lasem. Fauną i florą różni się nieco od innych tatrzańskich stawów. Pomyślnie rozwija się tam życie organiczne. Występują w nim płazy i piękne górskie traszki. Brzegi jeziora są bagniste i porośnięte roślinnością, która lubi takie warunki.

Pyszniański Potok wije się, rzecz jasna, wzdłuż Doliny Pyszniańskiej. Przez niektórych ów potok zwany jest Kościeliskim, bowiem łącząc się w Dolinie Kościeliskiej z Tomanowym Potokiem tworzy Potok Kościeliski. Do Pyszniańskiego dopływają inne potki na terenie, który objety jest ścisłą ochroną. Przez ten rejon nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Tylko w jednym miejscu stopa wycieczkowicza go dotyka, mianowicie w czasie przejścia przez mostek przerzucony przez potok w rejonie Wielkiej Polany Ornaczańskiej.

Jaką historią może się poszczycić Dolina Pyszniańska? Na pewno niezbyt chlubnie brzmi przesłanie, iż ową doliną przeprawiali się na drugą stronę Tatr zbójnicy i przemytnicy, jednak nie tylko zbóje tam grasowali. W czasie wojny przemieszczali się tamtędy kurierzy tatrzańscy tudzież partyzanci. Poza tym w dolinie zamieszkiwali niegdyś robotnicy pracujący przy wydobywaniu rudy srebra, miedzi a potem także i żelaza.

Dopóki w dolinie był prowadzony wypas, była ona w wielu rejonach wielką halą, jednak gdy go zakazano, rejony owe poczęły zarastać kosodrzewiną i lasami. Tylko partie powyżej kosodrzewiny mogą się poszczycić urokiem trawiastych muraw. Choć Dolina Pyszniańska nie jest tak popularna jak jej sąsiadka – Dolina Kościeliska, warto postawić nań swoją stopę.

wZakopane.pl/Agata

O dolinie dodatkowo możesz poczytać na  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Pysznia%C5%84ska

Nr ogł.: 4054ece42188ad07

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...