Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Miętusia i Ptasia Studnia

  • Opublikowany: 12 lutego 2012 23:13
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Dolina Miętusia jesienią

Opis

Dolina Miętusia jest największą odnogą Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach. Długa na ponad cztery kilometry, ma wyznaczone granice trzema graniami : Ciemniaka, główną grnią Tatr i Małołączniaka.

W Dolinie Miętusiej znajduje się polana reglowa, zwana Niżnia Miętusia Róweń. Znajduje się ona poniżej przełęczy Przysłop Miętusi i Polana Miętusia. Róweń właściwie cała porośmięta jest drzewami, była to niegdyś bardzo żyzna polana i wchodziła w skład Hali Miętusiej.

Uroki Doliny Mętusiej

W środkowej części Doliny Miętusiej dumnie prezentuje swoje uroki Wielka Świastówka, czyli polodowcowy kocioł w Tatrach Zachodnich. Kocioł otoczony jest z trzech stron stromymi ścianami, na dnie kotła znajduje się wielki wapienny głaz z krasowymi wyżłobieniami. Obszar Świstówki jest objęty badaniami paleontologów, jest też często penetrowany przez grotołazów, bowiem w tym rejonie występują jaskinie, niestety kocioł nie jest za to penetrowany przez turystów, wstęp tam jest wzbroniony dla owych, można Świstówkę poobserwować, na ten przykład, z Przysłopu Miętusiego.

Polana Miętusia, która obejmuje część stoków Doliny Miętusiej ze wszystkich stron porośnięta jest lasem. Z polany przyzwoicie prezentuje się widok na Czerwone Wierchy tudzież na Kominiarski Wierch. Polana Miętusia podobnie jak Róweń niegdyś wchodziła w skład Hali Miętusiej, była koszona i wypasana. Omieg górski czy storczyca kulista to tylko niektóre z rzadkich roślin, które tu występują. Wiosną polana usiana jest krokusami. Pod koniec ubiegłego wieku spaliło się stojące na owej polanie małe schronisko turystyczne.

Dolina Miętusia – punkt widokowy

Pomiędzy wzniesieniami odzielajacymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej znajduje się przełęcz Przysłop Miętusi. Jest to dość istotny punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych a także miejsce przystankowe dla turystów co potwierdza wZakopane.pl – częsty gość tego rejonu. Co możemy z owej przełęczy podziwiać? Giewont, Świestówkę, Czerwone Wierchy tudzież Dolinę Litworową, czyli wiszącą dolinkę, górne piętro Doliny Miętusiej. Nazwa doliny pochodzi od rośliny arcydzięgiel litwor, która przez górali zwana jest po prostu litworem.

Dolina Miętusia zbudowana ze skał osadowych szczyci się licznymi jaskiniami, niestety, niedostępnymi dla zwykłego „zjadacza chleba”, raczej dla wytrawnych grotołazów. Największe jaskinie to Jaskinia Kozia, Jaskinia Miętusia, Studnia w Kazalnicy i Ptasia Studnia. Ptasia Studnia jest siódma pod wzgledem długości w Polsce. Stanowi główny ciąg jaskini a wyróżnia głębokimi i obszernymi studniami. Ciekawie prezentuje się obszerna Sala Dantego. Niektórzy hydrolodzy uważają, iż Ptasia Studnia zasila Lodowe Źródło, czyli duże wywieżysko w Dolinie Kościeliskiej.

Nawet jeśli nie będzie nam dane penetrować jaskiń Doliny Miętusiej czy wejść do kotła Wielkiej Świstówki, warto wybrać się do owej doliny, by podziwiać jej urodę.

wZakopane.pl/Agatka

Nr ogł.: 2334ece41eac1ef1

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...