Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Kościeliska – na wycieczkę z przewodnikiem

  • Opublikowany: 30 marca 2012 15:01
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Wycieczka w Dolinę Kościeliską

Dolina Kościeliska leży w Tatrach Zachodnich, jest zaliczana do dolin walnych, czyli takich, które sięgają od podnóża gór aż po ich główny grzbiet.
Jest długa na prawie 10 kilometrów, ma wiele odgałęzień, z których największe to Dolina Miętusia, Tomanowa i Pyszniańska. Mniejszym, ale bardzo ciekawym i popularnym odgałęzieniem Doliny Kościeliskiej jest Wąwóz Kraków. Jest to skalny jar na wysokości ok. 1030 metrów n p m. Wąwóz ten jest długi na ok 1,5 kilometra. Biegnie aż po Kamienie Tomanowe. Jest to bardzo wąski wąwóz wycięty w wapiennych skałach, jego dno jest zarzucone kamieniami i gałęziami spadającymi z drzew rosnacych ponad wąwozem.
Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz, czyli zakończenie północnej grani Bystrej, szczytu leżącego na wysokosci prawie 2160 metrów n p m. i jest tym samym najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich. Dnem Doliny płynie Potok Kościeliski, sama zaś dolina tworzy długi i głęboki wąwóz skalny. Jego ściany w niektórych miejscach są tak blisko, iż tworzą tzw. Bramy. Wyróżnia się trzy takowe bramy w Dolinie Kościeliskiej : Wyżnią, Niżnią, Pośrednią. Rzeźbę doliny ukształtował nie tylko lodowiec, ale i wody potoku, a także płynące szczelinami, we wnętrzu skał wody podziemne.

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Na terenie doliny ukształtowało się wiele pięknych jaskiń, niektóre z nich są dostępne dla turystów : Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Mylna czy Raptawicka.
Naprawdę warto wybrać się do tejże doliny choćby na jednodniową wycieczkę, najlepiej dobrze zorganizowaną i z przewodnikiem.
Jak mogłaby wygladać taka wycieczka do Doliny Kościeliskiej z przewodnikiem od strony technicznej?

O godzinie 11,50 na parkingu następuje spotkanie uczestników wycieczki w Zakopanem, z którego autokarem wycieczkowicze udają się autokarem do Kir – podhalańskiego osiedla położonego u wlotu do Doliny Kościeliskiej.
Kiry to znany punkt wypadowy nie tylko do Doliny Kościeliskiej, ale i okolic leżących blisko tejże doliny. O godzinie 12,40 planowane jest przejscie szlakiem, dnem doliny. Po drodze zaś program wycieczki przewiduje czas wolny i posiłek w schronisku Ornak – schronisku, które znajduje się w górnej części Doliny Kościeliskiej na Małej Polance Ornaczańskiej. Leży na wysokości 1100 metrów n p m. Przybytek ów został wybudowany w latach 40 ub. wieku w stylu zakopiańskim i jest własnością PTTK. Powrót do Kir nastąpi podług planu o godzinie 19, 30, zaś kilkanascie minut później uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń, odjadą autokarem z Kir do Zakopanego.

Koszt wycieczki tego typu nie jest wygórowany, pokrywa opiekę i przewodnictwo pilota, przejazd autokarem, bilet wstępu do TPN, a także słodką niespodziankę. Dodatkowym kosztem może się natomiast okazać bilet wstępu do jaskini Mroźnej. Należy uzbroić się w odpowiednie obuwie i odzież.

Agata dla wZakopane.pl

Nr ogł.: 1744f75bb9b52b3a

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...