Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Jarząbcza pod Jarząbczym Wierchem

  • Opublikowany: 26 lutego 2012 22:53
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Nad Doliną Jarząbczą wznosi się szczyt w potężnej grani Otargańców w słowackich Tatrach Zachodnich. Przez ów wierch biegnie granica polsko słowacka, wierzchołek Jarząbczego Wierchu znajduje się po słowackiej stronie. Tam, gdzie urywają się wschodnie zbocza, w Dolinie Raczkowej znajdują się trzy Raczkowe Stawy. Zachodnie zbocza Wierchu są łagodniejsze, zimą zchodzą z nich pokaźnych rozmiarów lawiny. Zbocza północne to urwiste ściany opadające do Jarząbczej Równi.

Jarząbcza Róweń to dno kotła lodowcowego górnej części Doliny Jarząbczej. Róweń jest zawalona kamieniami i porośnięta kosodrzewiną. Niegdyś była to hala wypasowa. Właśnie przez Jarząbczą Róweń i Jarząbczą Przełęcz można przejść do Doliny Raczkowej z jej Raczkowymi Stawami. Stawy zasilane są wiosną wodą z topniejącego śniegu, nie raz łączą się w jeden duży staw.

Wróćmy jednak do samej Doliny Jarząbczej. Stanowi odnogę górnej części Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Jest dziełem lodowca. Część górna doliny prezentuje naszym oczom uroki Jarząbczej Przełęczy co my z serwisu wZakopane.pl widzieliśmy na własne oczy, łagodnie wcinającej się między Jarząbczy Wierch a Kończysty Wierch. Północne stoki spod owej przełęczy opadają ku Dolinie Jarząbczej. Zaś Kończysty Wierch zbudowany ze skał krystalicznych charakteryzuje się kopulastym wierzchołkiem porośniętym wysokogórską rośliną.

Niegdyś okoliczne polany należały do góralskiego rodu Jarząbków, od nich właśnie pochodzi nazwa doliny. Hala Jarząbcza, która znajdowała się w dolinie, była halą pasterską, wykorzystywaną gospodarczo przez człowieka, podobnie jak inne tatrzańskie hale pasterskie. Do roku 1965 hala stanowiła własność WspólnotyLeśniej Uprawnionych Ośmiu Wsi. Potem weszła w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W latach 80 ubiegłego wieku odbył wycieczkę z Polany Chochołowskiej przez Jarząbczą Dolinę Jan Paweł II. Tam gdzie dotarł, w pobliżu Jarząbczych Szałasisk, postawiono krzyż pamiątkowy i tablicę. Jarząbcze Szałasiska zaś, to dwie niewielkie równie w dolinie, na wschodnim jej zboczu. Gdy prowadzono na hali wypas, stały w tym miejscu szałasy, od nich to właśnie wzieła się owa nazwa.

Gdy postanowimy któregoś dnia bawiąc w Tatrach „zaliczyć” kilka popularnych dolin tatrzańskich, jak Dolina Chochołowska, nie zapominajmy o jej równie pięknej odnodze acz mniej popularnej – Dolinie Jarząbczej.

 

Nr ogł.: 2464ece423cc204d

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...