Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Iwaniacka a ród Iwanów

  • Opublikowany: 24 listopada 2011 13:12
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Nazwa Doliny Iwaniackiej pochodzi od nazwy Polany Iwanówka, ta zaś nosi nazwę od góralskiego rodu Iwanów, który nabył polanę w osiemnastym wieku od Dudów z Międzyczerwiennego pod zastaw konia. Nazwisko Iwan znane jest na Podhalu od siedemnastego wieku. Każdy osiadły tu ród miał swój przydomek, który często wywodził się od miejsca zamieszkania.

Zazwyczaj jednak przydomek wywodził się od głowy każdego rodu. Niekiedy ten sam przydomek wzbogacał się przedłużeniem uprawianego zawodu. Natomiast ważne miejsca jakim była sama wieś lub polany, strumienia, zbocza, wąwozy czy wzgórza przyjmowały nazwy od ich właścicieli. I tak od rodu Iwanów czyli Janosików wołowskich mamy Polane Iwanówkę, przełęcz i dolinę Iwaniacką. (Rody)

Na polanie stały szałasy zamieszkiwane przez pasterzy, którzy prowadzili tutaj wypas. wZakopane.pl dowiedziało się, że żyzne ziemie zostały naniesione na polanę przez Potok Iwanówka, teraz zarastają lasem bowiem zaprzestano jej pasterskiego użytkowania. Owa reglowa polana znajduje się u wylotu Doliny Iwaniackiej do Doliny Starobociańskiej. Dawniej była częścią Hali Iwanówka.

Sama Dolina Iwaniacka leżąca w Tatrach Zachodnich pomiędzy Kominiarskim Wierchem i Ornakiem, zbiega spod Iwaniackiej Przełęczy do Doliny Starobociańskiej. Przełęcz Iwaniacka łączy Dolinę Kościeliską z Doliną Chochołowską. Owa przełęcz znajduje się też na linii łączącej trzy inne, głębokie przełęcze : Bobrowiecką, Tomanową i Iwaniacką.

Dolina wyrzeźbiona jest w piaskowcu kwarcystycznym, czyli w skale osadowej powstałej w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i minerałów. Piaskowiec przyjmuje różne zabarwienia od szarego, po żółte, czerwone i białe. Dnem doliny spływa Iwaniacki Potok, jednak przerywanym nurtem, bowiem woda miejscami wsiąka w podłoże. Kiedy dolina była wypasana, nie porastała lasem, teraz prawie cała jest porośnięta świerkiem.

Zwiedzając Dolinę Iwaniacką warto bliżej przyjrzeć się wybitnemu masywowi górskiemu – Kominiarski Wierch. Niegdyś w otoczeniu owego Wierchu znajdowało się obok Hali Iwanówka aż 5 górskich hal, które wypasane były aż po sam szczyt. Teraz te hale zarastają lasami, jednak Kominiarski Wierch nadal dumnie się prezentuje nad Doliną Iwaniacką, którą zapewne warto choć raz w życiu odwiedzić.

wZakopane.pl/Agata

Nr ogł.: 2514ece429874059

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
    osuszanie domu
    osuszanie budynków i pomieszczeń po zalaniach w wyniku pożaru awarii instalacji wodnych powodzi trakcie budowy lub jej zakończeniu z