Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Długi listopadowy weekend w Tatrach – cmentarz w górach

  • Ulica: Kościeliska
  • Miejscowość: Zakopane
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Opublikowany: 29 października 2012 12:03
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Chociaż listopad jest zaliczany do najsmutniejszych miesięcy w roku, zwłaszcza w okresie Święta Zmarłych, gdy większość oddaje się refleksji i zadumie, to jednak nie należy rezygnować w tymże okresie z wypoczynku – choćby w górach. Niektóre wyciągi i kolejki na trasach narciarskich w Zakopanem, poza sezonem, w czasie długich weekendów, są uruchamiane. W zeszłym roku, w listopadzie, można było skorzystać w wyciągów na Polanie Szymaszkowej – włśnie w okresie święta.
Jesienny spacer tatrzańską doliną, przy sprzyjającej pogodzie, także zalicza się do wybornego sposobu na spędzenie listopadowego weekendu w górach. Najbliżej Zakopanego leży Dolina Białego. Bardzo popularna pośród turystów o każdej porze roku. Intensywnie oblegana jest także Dolina Strążyska, położona blisko Doliny Białego. Jednak wielu gości w czasie wypoczynku przypadającego na Świeto Zmarłych zapewne zechce połączyć odpowycznek z wizytą na cmentatrzu, np. na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Inni mogą połączyć wyprawę na tatrzański szlak z symbolicznym cmentarzem górskim.
Tatrzański Cmentarz Symboliczny położony jest na zachodnich stokach Osterwy w Tatrach Wysokich. Znajduje się na południowy wschód od Popradzkiego Stawu. Osterwa to szczyt po słowackiej stronie Tatr Wysokich wznoszący się na wysokość ok. 1984 metra n p m. Leży w grzbiecie rozdzielającym Dolinę Mięguszowiecką i Dolinę Wielkiej Huczawy. Masyw Osterwy znajduje się bezpośrednio ponad Popradzkim Stawem. Szczyt stanowi wyśmienity punkt widokowy, zwłaszcza na rejon dolin, nad którymi się wznosi. Na Osterwe nie prowadzi żaden szlak turystyczny znakowany. Wielu turystów wchodzi na niewysoki wierzchołek, gdyż przez Przełęcz pod Osterwą przebiega Magistrala Tatrzańska. Zaś dojście od przełęczy na sam szczyt nie nastręcza żadnych trudności.
Projekt powstania Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego leżącego u stóp Osterwy wysunął czeski taternik Otakar Stafl. W latach 30 tych ub. wieku wybrano miejsce na tenże cmentarz. Otwarty został 11 sierpnia 1940 roku. Miejsce to zostało opatrzone mottem : „Umarłym na Pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”. W ten sposób, czyli przez stworzenie takowego cmentarza, można było upamiętnić tragicznie poległych w górach, bez potrzeby rozmieszczania w Tatrach, w miejscach tragedii, tablic pamiątkowych. Obecnie na terenie cmentarza znajduje się 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. Wśród nich widnieją także nazwiska Polaków. Obiekt znajduje się pod opieką Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cmentarz ten ma charakter symboliczny, więc, jak należy się spodziewać, nie ma tu pogrzebanych ciał. Upamiętnia ofiary gór różnej narodowości, dlatego ma charakter międzynarodowy. Aby dotrzeć do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego musimy udać się do Schroniska nad Popradzkim Stawem, a następnie wędrujemy żółtym szlakiem w stronę cmentarza, co zajmie podróżującemu ok. 45 minut czasu.

Nr ogł.: 986508e50e324892

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...