Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Czym kusi Dolina Kościeliska?

  • Opublikowany: 24 listopada 2011 12:56
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Dolina Kościeliska jest obiektem pożądania wielu turystów już dla samego faktu, iż nazywa się Kościeliska i jest drugą doliną w Polskich Tatrach jeśli idzie o popularność i wielkość. Czym tak pociąga i kusi? Nie stanowi to już większej tajemnicy, bowiem przemierzana jest ragularnie wzdłuż i szerz od lat przez swoich wielbicieli. Jednak mniej wtajemniczonym w owej materii warto przypomnieć kilka szczegułów a propos uroków tejże doliny.

Niektórych zastanawia fakt, skąd tutaj tyle zbójnickich skał? Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, zresztą sama nazwa doliny także budzi pewne skojarzenia, zwłaszcza nawiązujące do kości. Jak głosi legenda, Tatarzy mieli uciekać z naszej ziemi z połamanymi kośćmi. Trudno powiedzieć czy w istocie zbóje władali niegdyś doliną, by napadać i rabować, ale jak to się mówi, w każdej legendzie jest krzta prawdy, wszak nie ma „dymu bez ognia”. Kościeliska była swgo czasu rejonem przemysłu hutniczego, wydobywano na jej terenie takie metale jak miedź, czy srebro. Mogła służyć także jako szlak przemytniczy wielu kupcom i przemytnikom szmuglującym towary z Polski na Słowacje.

Przez każdą porządną dolinę powinien sunąć majestatycznie potok. I tak właśnie jest tu, przez Kościeliską przepływa Potok Kościeliski. Wije się i mieni różnymi kształtami i barwami, które można podziwiać idąc wzdłuż owego. Dolina ma swoje rzecz jasna odgałęzienia, które prowadzą do innych dolin tudzież w góry. Możemy dojść do Doliny Tomanowej, Miętusiej, Pysznej itd. Idąc trasą wzdłuż Kościeliskiej możemy zahaczać okiem o różne ciekawości czy to w postaci budowli postawionej ludzką ręką, czy ręką natury.

Weźmy na ten przykład zabytkową kapliczkę Matki Boskiej. wZakopane.pl coś powie więcej. Ponoć powstała w 1922 roku na miejscu stojącego niegdyś kościółka zbudowanego dla osadników pracujących przy rudzie żelaza. Wielokrotnie odnawiana i remontowana, dziś wygląda tak : Kapliczka stoi sobie na skraju polany, jest murowana i otynkowana na biało. Dach obity gontem, zaś na nim stoi metalowy krzyż. W ścianie frontowej znajduje się wnęka, w której umieszczona jest figurka wyrzeźbiona z drewna lipowego. Nad wnęką umieszczono symbol górniczy – pażenica ze skrzyżowanymi młotkami. Niestety, kapliczka nie ma łatwego życia, trzy lata temu padła ofiarą wandali, którzy sprofanowali ów zabytek, za co zresztą ponieśli zasłużoną karę.

Skoro jesteśmy przy kapliczkach, nadmienić należy, iż bardzo oryginalnie prezentują się jeszcze dwie sakralne kompozycje – kapliczka w Jaskini Raptawickiej, postawiona dla uwieńczenia nieszczęśliwej miłości i w Wąwozie Kraków. Jeśli idzie o jaskinie, to Dolina Kościeliska ma całkiem niezły repertuar owych do zaoferowania tutystom. Wspomniana już Raptawicka powstała w wapiennej turni po zachodniej stronie Doliny. Otwór znajduje się na wysokości 180 metrów powyżej koryta Kościeliskiego Potoku. Można ją zwiedzać samodzielnie, pokonując najpierw kilka kawałków łańcuchów i drabinkę, wewnątrz panuje niska temperatura.

Niedaleko Raptawickiej usytuowana jest jaskinia Mylna, także do samodzielnego zwiedzania, jednak trzeba się do owego zwiedzania dobrze przygotować, bowem już jeden człowiek przypłacił życiem pokonywanie Mylnej, nigdy z tejże jaskini nie powrócił, gdyż pobłądził. Z Jaskini Mroźnej raczej wszyscy wracają żywi, jest sztucznie oświetlona, zabezpieczona i zwiedzana pod okiem przewodnika tatrzańskiego. Podobnie bezpieczna jest Smocza Jama, w której nie sposób zabłądzić, do Smoczej można dotrzeć bajkowej urody Wąwozem Kraków.

Na deser, w nagrodę, iż dotarliśmy wreszcie do końca doliny, możemy pójść na herbatkę do schroniska Ornak tudzież wytężyć ostatnie siły i spiąć się wyżej Kościeliskiej nad Staw Smreczyński głęboki na ok 5 metrów, cały otoczony lasem, w tym miejscu będziemy mogli porozmyślać nad wszelkiej maści dziełami natury prezentującymi się dumnie w Dolinie Kościeliskiej i w jej otoczeniu.

Prawa wZakopane.pl/(Agata)

Nr ogł.: 7204ece3e8e9d6b2

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...