Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Czy uświadczy w Tatrach zająca?

  • Opublikowany: 14 października 2012 21:00

Opis

Rodzina zajęczaków obejmuje ok. 60 gatunków. Te, które upodobały sobie Polskę, to zając bielak, zając szarak i królik europejski. Na tatrzańskiej ziemi pojawiają się w niewielkich ilościach zające szaraki. Zającowate często zamieszkują nory tudzież załomy skalne. Nie zapadają, jak np. świstaki, w sen zimowy, a co za tym idzie – nie gromadzą zimowych zapasów. Jedynie zmieniają swoją barwę na białą, gdy poprószy śniegiem, najwyraźniej ze względów bezpieczeństwa. Zajęczaki poruszają się skokami, osiągają prędkość nawet do 70 km/h. Ich tylne kończyny są znacznie dłuższe od przednich, co jest u tegoż gatunku cechą charakterystyczną, zaś ogon mają puszysty. Uszy długie i szpiczaste. Posiadają po dwie pary siekaczy w górnej szczęce, z których pierwsza para stale rośnie i wymaga ścierania.

Zając bielak występuje w północno-wschodniej  części Polski. Spotkać go można głównie w lasach oraz dolinach rzek. Lubi zarośla, w których czuje się najbezpieczniej. Na żer wychodzi nocą, zajada się soczystą roślinnością zielną, jagodami i grzybami. W zimie nie pogardzi korzeniami, korą drzew oraz sianem. Naturalnymi wrogami zająca Bielaka są : ryś, piesiec i sowa śnieżna. Bielak jest mniejszy od szaraka. Jest długi na prawie 70 cm. Od szaraka ma też krótsze uszy.

Zając szarak jest długi nawet na 75 cm, zaś waży sobie do 6 kilogramów. Ogon ma od góry czarny, od dołu biały. Futerko ma szarobrązowe. W zimie, jak już wspomniano, barwa futra staje się jaśniejsza. Budowa łap jest przystosowana do biegania po twardym terenie. Uszy szaraka, zwane słuchami, są dłuższe od głowy. Występuje na terenie całej Polski. W Tatrach i na Podtatrzu zające szaraki nie są nazbyt liczne. Szacuje się, że w Tatrach Polskich żyje ok. 250 sztuk tychże czworonogów ( dane liczbowe z wielka encyklopedia tatrzańska z-ne.pl ). Żyją w zasadzie u podnóża gór i w piętrze reglowym. Czasem zapuszczają się w piętro kosówki, a nawet hal. W zimie schodzą niżej, obgryzają podówczas drzewka i krzewy. Owocami także nie gardzą, czynią szkody na całe szczęście niewielkie.

Zając jest typowo stepowym gatunkiem. Występuje raczej na otwartych obszarach upraw rolniczych i łąk. Unika odwiedzania dużych lasów. Nie przepada za terenami bagiennymi i podmokłymi. Niestety, nie mogą poszczycić się zbyt ostrym wzrokiem. Dlatego dla szaraka ważne jest, by obiekt który obserwuje znajdował się w ruchu. Gdy pozostaje w stanie spoczynku, szarak ma małą orientację co do jego istoty. Co ciekawe, zając w normalnych warunkach nie wydaje żadnych dźwięków. Charakterystyczne kniazienie można usłyszeć tylko wtedy, gdy jest ścigany przez przeciwnika lub jest ranny i zagrożony. Zające żyją nawet 13 lat. Bardzo groźnym wrogiem szaraka jest lis. Im większa populacja lisa, tym mniejsza zająca. W Tatrach ostatnio na skutek przeprowadzanych szczepień ochronnych zwiększyła się liczba lisów, niestety, nie wróży to nic dobrego dla naszego, kochanego szaraka. Do tego jeszcze dochodzi działalność zdziczałych psów i kotów. Pozostaje nam, tu na tatrzańskiej ziemi, trzymać kciuki za zająca szaraka, by się nie dał przeciwnościom i przetrwał jak najdłużej.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 825507b0bdff066f

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...