Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Czarny Staw pod Rysami i barańce

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W kotle polodowcowym, w Dolinie Rybiego Potoku leżącej w Tatrach Wysokich, dumnie prezentuje swoje uroki Czarny Staw pod Rysami zwany także Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Dlaczego zwie się „Czarny”? Otóż, wiodąca swój żywot w wodzie stawu gromada organizmów samożywnych, dawniej branych za rośliny, nadaje jezioru ciemny, prawie czarny odcień. Do tego padający cień otaczających je szczytów „barwią” staw na czarno.
Jezioro leży wyżej Morskiego Oka o prawie 200 metrów, nad poziom morza sytuowany jest Czarny Staw na wysokość 1583 metry. Staw jest głęboki na prawie 80 metrów, zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o wielkość i głębokość tatrzańskich jezior po polskiej stronie. Pokaźnych rozmiarów skalna ściana zamyka jezioro, ściana jest mocno zniszczona przez działanie lodowca, co zaowocowało ciekawymi formami powstałymi podczas owego procesu. W wyniku egzaracji powstają między innymi barańce i żłoby lodowcowe. Barańce, inaczej mutony, to właściwie pagórki mniejszej tudzież większej wysokości ( od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów wysokie ), które zrodziły się na skutek mechanicznego niszczenia podłoża skalnego, czego sprawcą jest właśnie lodowiec.
Z owych barańców, cichym łoskotem, spadają małymi kaskadami wody Czarnego Stawu, wspólnie tworząc Czarnostawiańską Siklawę, wodospad spadający z Czarnostawiańskiego Kotła w Dolinie Rybiego Potoku. Nad Czarnym Stawem wznosi się wysoka ( 576m ) ściana Kazalnicy, wyrastająca z północnych stoków Mięguszowiego Szczytu Czarnego po stronie polskiej. Ta imponująca pięćsetmetrowa ściana zalicza się do ulubionych w kontekście historii polskiego Taternictwa. Oczywiście nie tylko Szczyty Mięguszowieckie towarzyszą od wieków Czarnemu Stawowi, dumnie strzegą go jeszcze między innymi : Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy, Żabia Grań tudzież Owcze Turniczki.
Czy oprócz, wyżej wspomnianych organizmów samożywnych, coś jeszcze pomieszkuje w Czarnym Stawie? Już od końca XIX wieku próbowano zarybiać jezioro pstrągami z Morskiego Oka. Jednak surowe warunki stawu uniemożliwiły powodzenie owego eksperymentu, pstrągi po prostu nie miały co jeść. Tak więc, prócz drobnych organizmów, raczej nic większego w tymże stawie nie gości. Zato całkiem ciekawie prezentuje się nad brzegami jeziora fauna, szczycąca się okazami rzadko występującymi w innych rejonach Polski.
Jest co podziwiać na Czarnym Stawem pod Rysami- samo piękno czarnego lustra wody, barańce, z których kaskadami spływają wody stawu, faunę i florę, nawet krzyż odlany z tatrzańskiego żelaza i zamontowany tu w 1836 roku nad północno zachodnim brzegiem jeziora

Nr ogł.: 2804f7cb0b74d253

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...