Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Czarny i biały bocian nad tatrzańskim potokiem

  • Opublikowany: 20 listopada 2012 14:22

Opis

Biały i czarny bocian w Tatrach

Tak jak trudno sobie wyobrazić Tatry bez rwących potoków, tak też trudno sobie wyobrazić górski potok bez skrzydlatych mieszkańców, którzy z upodobaniem w jego rejonie wiodą swój żywot. W polskich Tatrach najpopularniejsze potoki to Potok Chochołowski, Lejowy, Kościeliski, Strążyski, Biały tudzież Bystra. Oprócz pluszcza znanego z umiejętności nurkowania pod wodą w celu zdobycia pożywienia, spotkać można w naszych górach takie „skrzydlaki” jak bocian biały tudzież czarny. Oczywiście, tak biały bocian jak i czarny nie bywają nad wszelkimi możliwymi potokami Tatr, zaszczycają jedynie nieliczne z nich, jak Potok Filipczański ewentualnie Jaworowy ( po słowackiej stronie ).

Pospolity bocian biały

Bocian biały nie gnieździ się w samych Tatrach, lecz w okolicach tychże gór. Można go spotkać także w okolicy stolicy Tatr – Zakopanem, niedaleko osiedli ludzkich. Nad Tatrami przechodzi szlak przelotowy bocianów, pod koniec sierpnia można zaobserwować jak stado tychże ptaków przelatuje nad górami. Nie przepada za Tatrami, bowiem trudno mu tu zdobyć pożywienie, poza tym nie ma w ich rejonie wystarczającej ilości podmokłych, otwartych łąk. Osuszanie łąk i mokradeł może oznaczać dla tego skrzydlaka zmniejszanie populacji, co też można w naszym kraju zaobserwować.

Pożywienie oraz siedlisko bocianów białych

Jest gatunkiem dużego ptaka brodzącego z rodziny, rzecz jasna, bocianowatych. Niegdyś był bardziej związany z terenami leśnymi. Na drzewach lubi gniazdować tudzież nocować. Różni się od bociana czarnego tym, że – jak już wspomniano – nie unika ludzkich siedzib. Upierzenie, jak sama nazwa wskazuje, ma białe, za wyjątkiem lotek, które są czarne, zaś dziób i nogi ma czerwone. Lubi szybować, wykorzystując prądy powietrzne, mięśnie ma słabe, więc nie wysila się w locie. Bocian jest ptakiem mięsożernym. Zajada się jaszczurkami, wężami, a nawet zapoluje na małego zająca. Ponad to nie gardzi owadami, myszami i nornikami. Co ciekawe, mimo że w bajkach często przedstawia się boćka ganiającego za żabami, żaby wcale do jego przysmaków nie należą.

Bocian czarny w Tatrach

Bocian czarny jest w Tatrach rzadko spotykany. Zaobserwowano gniazda tegoż ptaka w okolicy Zazadniej, były to jednak pojedyncze przypadki. Zazadnia to niewielka polana położona przy Drodze Oswalda Balzera. Polana ta łączy Zakopane i Jaszczurówkę z Morskim Okiem w Tatrach Wysokich. Jest położona na wysokości 907 metrów n p m. przy wylocie Doliny Filipki, nad wschodnim brzegiem Filipczańskiego Potoku. Bocian czarny nazywany jest także hajstrą. Od bociana białego, czego nie trudno się domyśleć, różni się upierzeniem, które jest metalicznie czarne, za wyjątkiem piersi i brzucha, są one bowiem białe. W latach 70 tych ub. wieku po słowackiej stronie Tatr zaobserwowano gniazda bociana czarnego w okolicy Białej Wody Kiezmarskiej, Podspadów oraz Mięguszowiec. Podspady to Osiedle przy Drodze Wolności między Jaworzyną Spiską a Zdziarem, u stóp zachodniej części Tatr Bielskich, nad Jaworowym Potokiem. Bocian czarny i bocian biały są objęte ochroną gatunkową w całej Polsce.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 734507ea344210c0

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...