Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Cubryna – widok znad Morskiego Oka

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Na prawo od Hińczowej Przełęczy i Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego, widoczny znad Morskiego Oka, wznosi się na wysokość 2323 metrów n p m szczyt zwany – Cubryna. Zadni Mnich odzielony od tegoż szczytu Przełęczą pod Zadnim Mnichem stanowi dalszą część grani. Niestety, wierzchołek Mnicha zasłania Zadni Mnich, który można by podziwiać popijając herbatkę w schronisku nad Morskim Okiem. Jednak nic w przyrodzie nie ginie, Zadniego Mnicha można oglądać do woli z drogi nad Morskie Oko, a ściślej mówiąc, z byłego parkingu na polanie Włosienica.
Jednak Cubryna nie wznosi się tylko nad Morskim Okiem, lecz także nad jeziorem znajdującym się powyżej Morskiego – Czarnym Stawem pod Rysami. Od południa i południowego zachodu owych jezior strzegą także : Rysy, Żabi Koń, Żabia Turnia Mięguszowiecka, Wołowy Grzbiet, Kazalnica Mięguszowiecka, Mięguszowiecki szczyt Czarny, Mięguszowiecki Szczyt Pośredni, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Mnich. Wokół Morskiego Oka rośnie kosodrzewina a w niej okazałe limby.
Szczyt o zakrzywionym wierzchołku – Krywań, wieńczy boczną grań długą na ok 10 kilometrów, która odchodzi w kierunku południowo zachodnim od Cubryny. W owej grani znajdują się między innymi : Cubryńska Przełączka, Cubrynka czy Koprowy Wierch. Cubryńska Przełączka jest przełęczą położoną na wysokości 2290 metrów n p m, odziela ona wierzchołki Cubryny od Cubrynki. Niestety, żaden szlak turystyczny tam nie prowadzi. Cubrynka zaś, jest szczytem w bocznej grani Tatr Wysokich odchodzącej od grani głównej na południowy zachód w kierunku Koprowego Wierchu.
W kierunku Morskiego Oka z Cubryny wiodą trzy pochyłe, pokryte pokruszonymi skałami, tarasy, mające urwiste brzegi : Wielka Galeria Cubryńska, Mała Galeria Cubryńska, Zadnia Galeria Cubryńska. Zadnia Galeria jest jednocześnie piętrem Dolinki za Mnichem, w której znajduje się położony najwyżej po polskiej stronie Tatr, naturalny zbiornik wodny – Zadni Mnichowy Stawek. Przez około 10 miesięcy, jeziorko głębokie na ponad 1 metr, jest pokryte lodem.
W kierunku ku Szpiglasowemu Wierchowi, w głównej grani Tatr od Cubryny, znajdują się między innymi Wrota Chałubińskiego, rejon dostępny dla turystów. Inna nazwa Wrót Chałubińskiego to Zawracik. Jest to wąska przełęcz położona na wysokości 2022 metrów n p m. Na szczyt Cubryny wchodzą raczej profesjonaliści, bowiem nie prowadzi na nią szlak turystyczny, który nie sprawiałby dla przeciętnego wycieczkowicza trudności nie tylko technicznych, ale i orientacyjnych.
Na zakończenie tejże krótkiej relacji o Cubrynie, warto wspomnieć, iż ów szczyt jest punktem zejścia się trzech krain : Podhala, Liptowa i Spiszu, a u podnóża grzbietów zbiegających się na Cubrynie leżą trzy doliny tatrzańskie : Rybiego Potoku, Mięguszowiecka i Ciemnosmreczyńska.

Nr ogł.: 4924f7cb034d5f75

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...