Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Ciemnosreczyński Potok i jego Siklawa

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Wody Siklawy majestatycznie opadające z wysokości ok 30 metrów do dolnego progu Doliny Ciemnosreczyńskiej w słowackich Tatrach Wysokich zwie się Ciemnosmreczyńską Siklawą. Dolinę Koprową i Ciemnosmreczyńską rozdziela próg skalny wysoki na 170 metrów, z niego spadają wody Ciemnosmreczyńskiego Potoku, który rodzi się z wodospadu. Przed wojną polscy turyści często odwiedzali Dolinę Ciemnosmreczyńską, później jednak zamknięto szlak turystyczny z przełęczy Liliowe przez Zawory, wobec czego popularność owej doliny zmalała pokaźnie.
Siklawę tworzą wody Ciemnosmreczyńskiego Potoku, który wypływa z Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu. Staw znajduje się na wysokości 1674 metry n p m. Jest głęboki na prawie 40 metrów. Jego wody są mało przeźroczyste z uwagi na dużą ilość planktonu. Ciemnosmreczyński Staw jest typowym jeziorem polodowcowym otoczonym na południowym brzegu wysokim wałem morenowym. Wypływająca ze stawu woda, przecina koryto i spada z łoskotem. Wodospad daje początek Ciemnosmreczyńskiemu Potokowi. Nazwa Ciemnosmreczyńskiej Siklawy, podobnie jak potoku, stawu i doliny, pochodzi od Ciemnych Smreczyn w Dolinie Koprowej.
Tak więc, nieodłącznym elementem uroku i okoliczności utworzenia się na skalnych progach Ciemnosmreczyńskiego Potoku jest wodospad Ciemnosmreczyńska Siklawa. Potok płynie przez Dolinę Koprową i Ciemnosmreczyńską. Dolina Koprowa od dawna była wypasana, na Garajowej Polanie wypasana była do roku 1954. Ponieważ silnie eksploatowano lasy, doszło do pokaźnego przerzdzenia ich , a w niektórych miejscach, do całkowitej wycinki. To zaś zaowocowało schodzeniem niszczycielskich lawin ze zboczy. Lasy niszczyły także pożary, które pochłaniały dziesiątki hektarów lasów.
Ciemnosmreczyński Potok ma kilka dopływów pomniejszych, takich jak Kobyla Woda odwadniająca Kobylą Dolinkę – niewielką tatrzańską dolinę w Tatrach słowackich. Jest to dolina wisząca, znajduje się na dnie kotła polodowcowego. Od Doliny Koprowej jest podcięta progiem skalnym przez główny lodowiec tejże doliny. Potok Ciemnosmreczyński łączy się z Hlińskim Potokiem na wysokości Ciemnych Smreczyn, by wspólnie tworzyć Koprową Wodę – największy potok Doliny Koprowej.
Odwiedzając Tatry, czy to po polskiej, czy słowackiej stronie Tatr, warto wybrać się na wycieczkę, której celem będzie podziwianie pięknych siklaw czy siklawic tychże gór, a także potoków na których dumnie się prezentują.

Nr ogł.: 6234f7cafb3bbf4f

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...