Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Ciemniak i jego płaski wierzchołek

  • Opublikowany: 21 kwietnia 2012 14:44
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Ciemniak w Czerwonych Wierchach

Opis

Ciemniak i jego płaski wierzchołek

Szczytem należącym do masywu Czerwonych Wierchów, który jest najdalej wysunięty na zachód, to leżący na wysokości 2096 metrów n.p.m. Ciemniak.

Nazwa Ciemniak

Skąd taka nazwa Ciemniak? Odpowiedź trudno sprecyzować z całą pewnością, jednak wszystko wskazuje na to, iż ma związek z doliną, którą niegdyś górale nazywali Ciemną, dziś zaś noszącą nazwę Mułowa. Do Doliny Mułowej opadają strome urwiska, z dumnie wznoszącego się nad nią szczytu Ciemniaka. Dolina stanowi górne piętro Doliny Miętusiej w Zachodnich Tatrach, została uformowana przez lodowiec i zjawiska krasowe.

Szczyt znajduje się pomiędzy dwoma przełęczami leżącymi w głównej grani Tatr Zachodnich, Przełęczą Mułową i przełęczą Tomanową. Przełęcz Mułowa oddziela Ciemniaka od Krzesanicy.
Biegnie tędy granica słowacko – polska. Patrząc od strony polskiej, zbocza poniżej owej przełęczy są podcięte stromiznami. Od słowackiej strony zbocza mają charakter bardziej łagodny.
Poniżej tejże przełęczy znajdują się niedostępne dla turystów jaskinie. Przełęcz Tomanowa oddziela Ciemniaka od Tomanowego Wierchu.
Przełęcz charakteryzuje się łagodnymi podejściami, niegdyś można było uczęszczać nimi nawet konno. Teraz rejon ów jest porośnięty kosówką, więc poruszanie się na tym obszarze jest utrudnione.
Dość charakterystycznym kształtem cechuje się wierzchołek Ciemniaka. Właściwie jest to płaska i rozległa kopuła. Od tej kopuły odbiegają cztery granie : Odcinek głównej grani biegnie przez Krzesanicę we wschodnim kierunku, w południowym kierunku odcinek głównej grani biegnie przez Tomanowe Stoły, grań odzielająca Dolinę Kościeliską od Miętusiej to północno zachodnia grań Ciemniaka, w zachodnim kierunku mamy Wysoki Grzbiet.
Ciemniak wznosi sie ponad Doliną Kościeliską, Tomanową, Tomanową Liptowską, Miętusią i kotłem Doliny Mułowej, do której wpadają wspomniane wyżej strome urwiska.

Ciemniak zbudowany jest z dolomitów, z wyjątkiem Twardego Grzbietu, który, zgodnie zresztą z nazwą, przykryty jest twardymi skałami krystalicznymi. Stok zachodni usiany jest licznymi skałkami ( Rzędy Tomanowe ) poprzedzielanymi żlebkami ( Czerwone Żlebki).
Jak przystało na szczyt zbudowany ze skał wapiennych, może się on pochwalić pokaźnych rozmiarów jaskiniami, niestety, niedostępnymi dla przeciętnego turysty.

Skąd te truskawki na Czerwonych Wierchach?

W lecie rosnący na Twardym Grzbiecie sit skuciny zaczyna brunatnieć, a właściwie jego pędy, co pięknie barwi szczyt na czerwono – brunatny odcień. Niektórzy górale mówią turystom, że to truskawki rosną na Ciemniaku.
Do zaplanowania wycieczki na ów szczyt zachęca fakt, iż wejście nań nie przedstawia żadnych trudności technicznych.
Z Ciemniaka roztacza się także dobry widok na Dolinę Kościeliską, można też dopatrzeć się Jeziora Orawskiego.

wZakopane.pl/Estera

Nr ogł.: 1884f7caf4dc87b4

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...