Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Bożonarodzeniowa szopka w Zakopanem

  • Ulica: Kościuszki 13
  • Miejscowość: Zakopane
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Opublikowany: 22 grudnia 2012 22:05
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara mieli szanse wykazać się w tym roku swoimi umiejętnościami, tworząc Szopkę Bożonarodzeniową, która stanęła przed Urzędem Miasta Zakopane. Otwarcie szopki zaplanowano na godzinę 16 pod gmachem urzędu. Pracami przy tymże dziele kierował nauczyciel Andrzej Mrowca i Janusz Jędrzejowski. Szkoła współpracowała z burmistrzem Zakopanego i Chrześcijańskim Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Schwabisch Gmund. W zeszłym roku można było podziwiać tradycyjną hiszpańską szopkę przed siedzibą Urzędu Miasta, do której figurki i całe wyposażenie podarował miastu Rafael Cardenas, pochodzący z Hiszpanii wieloletni juror Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Szopka miała stać przed urzędem do końca stycznia 2012 roku.
Przyozdabianie Zakopanego świątecznymi akcesoriami to już wieloletnia tradycja, która zapewne będzie długo celebrowana. Jednak wznoszenie szopek bożonarodzeniowych przed gmachem urzędu miasta to raczej nowość w tej dziedzinie. Pomysłodawcą i uporczywym inspiratorem, by ów pomysł drożyć w życie, był właśnie Rafael Cardenas – przynajmniej tak ujął to burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher w rozmowie z dziennikarzami. Cardenas nie tylko ufundował całe wyposażenie i przedsięwzięcie, ale także odpowiednio je zorganizował.

W tym roku, jak już wspomniano powyżej, mieli sposobność wykazać się w tejże materii uczniowie Liceum Plastycznego. Burmistrz podkreślił, że już od lat brakowało w okresie świąt grudniowych przyzwoitej, reprezentacyjnej szopki w Zakopanem. Wielu się o nią uporczywie dopominało. Nawet rodowity Hiszpan, miłośnik naszej zimowej stolicy Tatr. Gdy wreszcie zbudowano szopkę podług wyobraźni Cardenasa, niektórzy mieszkańcy miasta byli z jednej strony pocieszeni faktem, iż wreszcie jest owa wymarzona szopka, jednak z drugiej, nie wszystkim podobał się projekt tegoż dzieła. Pewna Zakopianka dokonała takowego podsumowania : „Nie wiem tylko, czy powinna być aż tak duża. Wygląda na wielką stajnię, a nie małą szopkę”. Zobaczymy jakie będą „recenzje” a propos tegorocznej szopki i ich twórców.

Zakopane w czasie świąt zdobić będą jeszcze tradycyjne akcenty. Jak choinka przy oczku wodnym w centrum Zakopanego i lodowe choinki na Równi Krupowej. Tworzenie lodowych choinek to zwyczaj sprzed kilkudziesięciu lat. Są to pokaźne świerki, które polewane systematycznie wodą, ulegając procesowi zamarzania, zamieniają się w lodowe ozdoby miasta. Rzecz jasna, gdy odpowiednio mrozi, bowiem przy letnich akcentach w zimie może ów proces odnieść odwrotny skutek, zamieniając takowy świerk w straszaka. Jeśli jednak uda się stworzyć przy odrobinie szczęścia lodową choinkę z prawdziwego zdarzenia, na koniec ów świerk zostaje efektownie podświetlony tysiącami kolorowych światełek. Całe szczęście, że choinka przy oczku wodnym, a także omawiana w tym artykule szopka stojąca przed gmachem Urzędu Miasta Zakopane, nie są uzależnione od mrozu, bowiem już zdobią miasto i tworzą odpowiedni klimat.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 98550d612217fed9

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...