Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Biały Potok – dlaczego biały?

  • Opublikowany: 4 kwietnia 2012 21:26
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Biały Potok

W Zachodnich Tatrach, dnem Doliny Białego przepływa majestatycznie potok, który wyróżnia się największym średnim spadkiem pośród tatrzańskich potoków ( do 187 m/km). Jest długi na ok 4,5 kilometra. Część wód owego potoku gubi się w poszczególnych jaskiniach i pęknięciach skalnych, zaś w górnych partiach, na niektórych odcinkach powierzchniowych, całkowicie zanika. W rejonie od wylotu z Tatr do ujścia Potoku Młyniska potok oddaje prawie połowę swojej wody.
Rzeźba koryta Białego Potoku jest bardzo malownicza, urozmaicona. A to za sprawą faktu, iż wody potoku przepływają przez różne rodzaje skał, a każda z tych skał inaczej reaguje na proces niszczenia. W związku z tym, potok obfituje we wszelakiej maści wodospady, progi skalne, kotły eworsyjne, czyli zagłębienia na kształt cylindra o wygładzonych ścianach, takowe wyżłobienia są niejednokrotnie bardzo głębokie ( nawet na kilkanaście metrów).
Żleb na zachodnich stokach masywu Krokwi w Tatrach Zachodnich nazywa się Siwarowy. Ma wylot na wysokości 1000 metrów n p m do dna części środkowej Doliny Białego. To właśnie dnem Siwarowego Żlebu spływa potok, który jest jedynym stałym dopływem Białego Potoku. Biały po wypłynięciu z doliny płynie sobie dumnie przez Zakopane, przez osiedle Żywczańskie, by w okolicy ulicy Orkana wpaść do Potoku Młyniska.

Ale dlaczego Biały Potok nazywa się Biały?

Otóż pewien rodzaj skał, przez który ów przepływa ma odcień białego koloru, chwilami nawet owe skały wydają się całkiem białe. O jaki rodzaj skał rzecz się rozbija?
Dolomit występuje w Tatrach polskich właściwie tylko w trzech miejscach : Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliskiej i właśnie w Dolinie Białego.
Skała dolomitowa może być biała, szara tudzież bezbarwna. Dolina Białego to właściwie wąski wąwóz dolomitowy, więc biały odcień skał z pewnością silnie kształtuje urodę doliny i przepływajacego przezeń potoku, stąd też nazwa – Biały.
Gdy w Tatry przychodzi piękna mroźna zima, ze skrzącym się w słońcu białym puchem, Dolina Białego ze swoim potokiem jest tym bardziej bajecznie biała. Warto sprawdzić to osobiście witając pod Giewont.

wZakopane.pl/Agatka

Nr ogł.: 414f7caceaeb2e5

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...