Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Beskid i spacer na Liliowe

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Pomiędzy Suchą Przełęczą a Przełęczą Liliowe wznosi się ostatni na wschód szczyt Tatr Zachodnich – Beskid. Leży na wysokości 2012 metrów n p m. Po słowackiej stronie zbocza Beskidu opadają do Doliny Cichej, walnej doliny należącej do największych dolin tatrzańskich. Jest długa na ok 16 kilometrów i prawie cała zbudowana jest ze skał krystalicznych. Jedynie w rejonie Kasprowego Wierchu i Czerwonych Wierchów występują skały osadowe. Na południe, poniżej szczytu Beskidu, wyrasta grzęda odzielająca od siebie pokaźnych rozmiarów żleby opadające także do Doliny Cichej. Od polskiej strony stoki Beskidu opadają do Doliny Gąsienicowej.
Szczyt zbudowany jest z granitów różowych leżących na skałach osadowych. W ten to sposób Beskid znalazł się w grupie szczytów, które zbudowane są z granitu z podkładem wapiennym. Szczyt jest skalisty, zaś stoki łagodne, porośnięte roślinnością. Wejście na Beskid nie jest trudne pod względem technicznym, można dokonać owego wejścia z Kasprowego Wierchu, który także jest położony w grani głównej Tatr, na granicy polsko – słowackiej. Kasprowy jest położony niżej Beskidu, leży bowiem na wysokości 1987 metrów n p m. Strome ściany Kasprowego opadają do Doliny Kasprowej.
Tak Beskid, jak i Kasprowy Wierch to rejony bardzo popularne wśród turystów i często odwiedzane. Dużą rolę w owej popularności tyże miejsc odgrywa kolejka na Kasprowy, która wywozi na górę ok. 200 osób w ciągu godziny. Wycieczkowicze, korzystający z tegoż środka transportu odbywają krótki spacer granią w kierunku przełęczy Liliowe. Przełęcz ta położona na wysokości 1952 metrów n p m leży pomiędzy Beskidem a Skrajną Turnią. Po polskiej stronie stoki Liliowego opadają do górnej części Doliny Gąsienicowej. Jeśli chodzi o kwestię krajobrazu Tatr Wysokich w kontraście do Zachodnich, to Liliowe stanowi w owej materii swoistą granicę. Stanowi także granicę pod względem geologicznym. Nazwa przełęczy pochodzi od rośliny pełnik alpejski, zwanej przez tutejszych mieszkańców „lelują”.
U podnóży Beskidu niegdyś funkcjonowało prywatne schronisko, w którym można było pokrzepić sie jakąś gorącą strawą. Niestety, gdy pojawiła się kolejka na Kasprowy Wierch a wraz z nią restauracja, schronisko splajtowało. Nie znaczy to jednak, iż powinniśmy zanichać wycieczki do przełęczy Liliowe, wdrapując się wcześniej na całkiem przyjazny turystom – szczyt Beskidu.

Nr ogł.: 6004f7cb12ca63af

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...