Stare buki Doliny za Bramką

Godzinę drogi od Zakopanego leży sobie, między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki, niewielka, skromna ale jakże urokliwa Dolina za Bramką. wZakopane.pl zabiera was dzisiaj w tę dolinę. Dlaczego za bramką? Jeśli jest tam jakaś bramka, to czy jest ona dziełem rąk człowieka, czy też dziełem natury? Dla wielbicieli owej niepozornej, zdawałoby się, dolinki najbardziej urokliwe zjawiska jawią się w postaci kaskad Potoku za Bramką tudzież w postaci 200letnich buków.

Dolina nie należy do szczególnie popularnych i, co za tym idzie, często uczęszczanych, co jest niewątpliwym atutem tegoż miesca, bowiem nie trudno tu o refleksje i zadume. Dolina za Bramką ukształtowała się w skałach wapiennych, jednak pośród twardych dolomitów, to zaś dało inspirujący kontrast. Potworzyły się w wyniku tego procestu ciekawe formy i kształty skalne. Niektóre przypominające właśnie bramy tudzież mniejsze bramki. Najbardziej fantazyjne i charakterystyczne skały to Jasiowe Turnie. Nie tylko turnie tu są Jasiowe, bowiem jest jeszcze jaskinka Jasiowy Schron.

W 1875 roku w celu poszerzenia drogi wyburzono Bramkę, od której pochodzi nazwa doliny, całe szczęście, że nie wyburzono pozostałych, bowiem w nich urok tegoż miejsca. Jeśli chodzi o ogólny zarys tego, jak te bramki się prezentują od strony wizualnej, można streścić, iż są to miejsca, w których skały tworzą zwęrzenia dna doliny. Najlepiej jednak, przekonać się na własne oczy, jakie robi to wrażenie.

Jednak owe bramki to nie jedyny urok tejże Doliny za Bramką, jesienią jest tu wyjątkowo pięknie z uwagi na niektóre drzewa liściaste. Zwłaszcza stare buki. Buki dożywają nawet 300 lat, te które tu rosną może nie mają jeszcze 300, ale z pewnością są bardzo stare. Budowa geologiczna Tatr, w tym Doliny za Bramką, sprzyja bukowi i jego rozwojowi. Niestety, na skutek nieobliczalnej działalności człowieka, buków w naszych górach nie ma aż tak wiele, jak powinno. Wapienne stoki gór powinny suto obrodzić bukiem, jednak przemysłowcy działający w okresie wieku dziwiętnastego, zainteresowani użytkownością tegoż drzewa, nie dopuścili do tego. Buki zostały nie tylko masowo wycięte, ale też przytłumione akcjami zalesiania ziem tatrzańskich świerkiem.

Tym bardziej warto wybrać się do Doliny za Bramką, by docenić i napawać się urokiem jesiennych buków. Przejść honorowo przez bramkę, której jeszcze nie zdążono wyburzyć i usiąść przy jednej z kaskad Potoku za Bramką, by popaść w refleksje i zadumę.

wZakopane.pl/Agatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 8 =