Jaskinie w Tatrach – Mroźna też czasem groźna

Jaskinia Mroźna też czasem groźna

Kiedy się słyszy o tragediach w jaskiniach dajmy na to tatrzańskich myślimy głównie o jaskiniach dla grotołazów i o samych grotołazach, toć ostatnio w Tatrach Zachodnich kilkunastu ratowników dwoiło się i troiło jak wyciągnąć z Miętusiej grotołaza, który w niej zasłabł a koledzy mimo najszczerszych wysiłków nie potrafili go wydobyć. Akcja trwała kilka godzin i na pewno nie należała do najłatwiejszych ( a propos samej jaskini Miętusiej – należy do jednych z najdłuższych w Polsce – ponad 10 kilometrow długości ).
Jednak zdrowie a nawet życie można stracić w jaskini wydawałoby się dziecinnie prostej do przebycia. Już nie wracajmy może myślami do słynnego przypadku rodem z Mylnej, gdzie pewien duchowny się zagubił swego czasu i umarł tam z głodu czy wspomnieniami do jaskini Raptawickiej, w ktorej z kolei pewien nieszczęśliwie zakochany także próbował śmierci głodowej lecz celu nie osiągnął a jedyne co pozostało po owym incydencie to kapliczka w Raptawickiej usytuowana w głebi groty.

Pomówmy o współczesnych incydentach z jaskinią Mroźną w roli głównej – prostej, łatwe,j z przewodnikiem dla turystów udostępnionej, dobrze oświetlonej, w której wydawałoby się nic groźnego zdarzyć się nie może. Otóż może, nawet schodzac z owej można wylądować w zakopiańskim szpitalu.
Najbardziej pechowy ostatnimi laty dla zwiedzających Mroźną okazał się maj. Maj 2005 roku – zwiedzania jaskini nie przeżył turysta, który chyba nie obliczył dobrze swoich sił bowiem są odcinki w owej grocie gdzie i na „kuckach” pchać do przodu sie trzeba a sama jaskinia Doliny Kościeliskiej leży jakby nie patrzeć na wysokości 1100 m npm i w długości mierzy ponad pół kilometra, które można pokonać tylko w jedną stronę. Nieszczęśnik miał słabe serce i w Mroźnej dopadł go zawał. Ratownicy znieśli ciało najpierw do doliny potem do Zakopanego.
Maj roku 2007 okazał się niezbyt sprzyjający do zwiedzania Mroźnej a ściślej do jej opuszenia dla 17 latki z Rybnika a dzień później dla dwa lata młodszej turystki z Jaworzna bowiem obie schodząc z jaskini po niestety bardzo stromych schodkach doznały poważnych kontuzji przy upadku dokładnie w tym samym miejscu – Jaworzanka zakończyła zwiedzanie Mroźnej w zakopiańskim szpitalu. Rok później także w maju 14 letni uczestnik szkolnej wycieczki również w szpitalu laduje prosto ze stromych scodków powyżej opisanych.
Zaś w 2010 roku, tyle, że tym razem w lipcu nieszęśliwy w skutkach okazał się wyjściowy otwór Mroźnej dla 70 letniej Belgijki, która serca nie miała jak przysłowiowy dzwon, zasłabła i ratowników trzeba było wzywać na pomoc. Ci ową Belgijkę na francuskich noszach przetransportowali na dół.
Jak widać z krótko naszkicowanych relacji o wypadkach w Jaskini Mroźnej, przeświadczenie, iż tylko grotołazi narażają życie i zdrowie w jaskiniach – dajmy na to – tatrzańskich o dużym stopniu trudności, jest nie do końca uzasadnione!

Est/wZakopane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × three =