Dolina Waksmundzka

Ponoć ktoś kiedyś zapytał górala co to za dolina, wskazując na Dolinę Waksmundzką. a ściślej Świstówkę Waksmundzką? Jednak góral zapomniał jak owa się zwie, więc na poczekaniu wymyślił, iż jest to Dolinka Zbójnicka – dowiedzieliśmy się z wZakopane.pl. Choć potem ta nazwa się utrwaliła, jest błędna, bowiem jakby na dolinę tę nie patrzeć, zawsze będzie się zwać Waksmundzką, a to od dawnej góralskiej wsi Waksmund. Owa Dolina w Tatrach Wysokich jest odgałęzieniem Doliny Białki. Sąsiaduje z Doliną Roztoki, Doliną Pańszczycy, Doliną Pięciu Stawów Polskich.

W górnej części doliny występują kotły polodowcowe oraz wisząca Dolinka Świstówka Waksmundzka, która to właśnie dolinka przez wspomnianego górala została przezwana – Zbójnicką. Ale dlaczego niektóre dolinki określane są jako wiszące tudzież podwieszane? Otóż, jest to rodzaj doliny bocznej oddzielonej od doliny głównej stromym progiem, po prostu dno doliny bocznej znajduje się wyżej dna doliny głównej. Dolina główna, na ten przykład, została mocniej wyrzeźbiona przez rzekę tudzież lodowiec, aniżeli boczna. Świstówka Waksmundzka położona jest na wysokości 1750 metrów npm i, niestety, podobnie jak cała Dolina Waksmundzka nie jest dostępna dla turystów. Dolina jest niedostępna dla turystów, bowiem królująca tam fauna i flora jest pod ścisłą ochroną. Występujące tam unikatowe rośliny nie mogą być wystawione na masowy ruch turystyczny, gdyż z pewnością nie sprzyjałby to ich rozwojowi. Zbocza porastają świerki i limby, zaś rośliny rzadko w Polsce występujące to między innymi : irga czarna tudzież zarzyczka górska, która na terenie Słowacji występuje dość licznie, w niektórych miejscach nawet masowo. Innym ważkim powodem, dla którego ludzka stopa winna rzadko być stawiana w tejże dolinie, to fakt, iż ową dolinę upodobały sobie niedźwiedzie brunatne, czyniąc tam liczne gawry. Oczywiście nie tylko niedźwiedzie wiodą tu swój żywot, świstaki, kozice, jelenie, cietrzewie, głuszce także często, gęsto tu bywają.

Niegdyś większą część Doliny Waksmundzkiej stanowiła hala pasterska. W latach 60 ubiegłego wieku obszar hali został wykupiony od górali. Zniesiono wypas a hale i polany zarosły lasami. Teraz obszar ten stanowi ostoję dla dzikiej przyrody. Dolina Waksmundzka ma oczywiście swój potok, który przez nią przepływa, i jak należy się spodziewać zwie się – Ptokiem Waksmundzkim. Jak głoszą dawne przesłania, Dolina Waksmundzka była także zwana Doliną Zbójnicką, już nie z uwagi na górala, który nie mógł sobie przypomnieć właściwej nazwy, lecz ze względu na fakt, iż owa dolina stanowiła częste siedlisko i schronienie zbójników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 11 =