Dolina Tomanowa – szlak niedźwiedzia

Dolina Tomanowa jest wschodnim odgałęzieniem Doliny Kościeliskiej. Jednak nie jest tak popularna jak sama Kościeliska. Dużo tych „Tomanowych” w tejże dolinie – Tomanowe Stoły, Tomanowa Przełęcz, Tomanowy Wierch Polski, Tomanowy Grzbiet, Wyżnia Polana Tomanowa, Hala Tomanowa, zaś jedno z bocznych odgałęzień to Sucha Dolina Tomanowa. Te nazwy ustaliłam na zlecenie serwisu wZakopane.pl.

Dnem Doliny Tomanowej, rzecz jasna, spływa Tomanowy Potok. Dolina prócz Przełęczy Tomanowej ciągnie się wzdłuż dwóch innych pokaźnych przełęczy – Iwaniackiej i Bobrowieckiej. Na południu doliny Tomanowej przeważają skały krystaliczne, zaś na północy skały osadowe.

Dawno, dawno temu, bo już w XVII wieku za pozwoleniem Jego Królewskiej Mości króla Zygmunta górale otrzymali zezwolenie na karczowanie tejże ziemi i wypas. Co też czynili całe lata, aż do 1957 roku, gdy to w dolinie utworzono ścisły rezerwat przyrody. Potężne polany zaczęły porastać lasami. Dolina Tomanowa była od dawna głównym szlakiem wiodącym na drugą stronę Tatr. Przemierzali ją wędrowcy wszelakiej maści, od kupców i przemytników po zbójników i górników.

Jednak owa dolina była szlakiem nie tylko dla zbójników i pasterzy, do dziś jest istotnym szlakiem wędrówek dzikich zwierząt, dlatego niektórzy tropiciele zapuszczają się tu, gdy jeszcze zalega śnieg, by natrafić na trop niedźwiedzia tudzież jelenia. Odbywają się tu rykowiska jeleni, mylnie interpretowane przez turystów jako ryki niedźwiedzi. Ciekawostką nie lada jest fakt, iż parę lat temu w Tomanowej natrafiono wyciśnięte w wapiennej skale tropy dinozaurów. Tak czy owak, fauna i flora tegoż regionu jest pod baczną obserwacją nie tylko Polaków, ale i naszych sąsiadów, Słowaków. Oto kilka postanowień w tej materii z obu stron granicy.

W lipcu 2008 roku Słowacy z uwagi na ochronę zwierząt zamknęli część szlaków w Tatrach, min. szlak prowadzący z Doliny Cichej dnem Doliny Tomanowej Liptowskiej na Tomanową Przełęcz. Było to podyktowane koniecznością ochrony zwierząt zamieszkujących Dolinę Tomanową : niedźwiedzi, wilków, jeleni, cietrzewi i głuszców. Postanowiono także zamknąć szlak czerwony z Polany Tomanowej Wyżniej od strony Polskiej. Przełęcz Tomanowa była niedostępna dla turystów w czerwcu 2009 roku. W zamian za zamknięcie pewnych rejonów w Tatrach po stronie słowackiej, strona polska zobowiązała się do zamknięcia krótkiego odcinka szlaku czerwonego z Wyżnej Polany Tomanowej na Przełęcz Tomanową.

Czego to nie robi się, by nasz kochany niedźwiedź brunatny, niczym niepokojony, mógł przemierzać rejony Doliny Tomanowej i tego, co ją otacza. Ważne jednak, by turyści, którzy będą napawać się widokami tejże doliny nie doznali zbyt bliskiego spotkania z jakimś drapieżnikiem.

wZakopane.pl/Estera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + seven =