Dolina Roztoki pod stawiarską ścianą

Gdyby nie próg ściany stawiarskiej, Dolina Roztoki razem z Doliną Pięciu Stawów stanowiłaby jedną wielką dolinę o długości ponad 7 kilometrów. Rzecz jasna, w Dolinie Pięciu Stawów podziwialibyśmy, jak do tej pory, stawy cudnej urody, zaś w Dolinie Roztoki – wodospady. Obie doliny są odgałęzieniem Doliny Białki, a Dolina Roztoki graniczy jeszcze z takimi dolinami jak Dolina Pańszczyca tudzież Dolina Waksmundzka, nie udostępniana dla turystów.

Czym jest właściwie ten „próg ściany stawiarskiej” i jaki ma wpływ na krajobraz Doliny Roztoki? Otóż, mówiąc w dużym skrócie, jest to skała oddzielająca dolinę, na której znajdują się stawy, a ponieważ owa skała jest stroma woda spływająca z leżących ponad nią stawów często tworzy wodospady tudzież jeden, wielki wodospad. Właśnie taką naturalną granicę tworzy owa skalna ściana pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Roztoki. Z owej ściany spada wodospad Siklawa.

Dnem Doliny Roztoki płynie potok Roztoka, wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego. Jakieś ponad 100 metrów od owego stawu potok tworzy najwyższy polski wodospad – Siklawa. Niżej można podziwiać ciąg mniejszych wodospadów, na przykład położone kilometr od ujścia Roztoki do Białki – Wodogrzmoty Mickiewicza. Słowem, jeżeli ktoś zapragnie podziwiać urode stwów polskich, winien udać się do Doliny Pięciu Stawów, jeżeli zaś woli urok wodospadów, zwłaszcza Silklawy, za pewne zechce przechadzać się Doliną Roztoki.

Warto wspomnieć o dwóch dolinach wiszących, odchodzących z Doliny Roztoki jako odgałęzienia, mianowicie Świastówka Roztocka i Buczynowa Dolinka. Buczynowa dolinka jest niewielka, liczy sobie niecałe 0,5 kilometra. Główną granią pod doliną prowadzi odcinek Orlej Perci, porośnięta gdzieniegdzie kosodrzewiną, niegdyś była halą, na której prowadzono wypas. Co ciekawe, nazwa dolinki nie pochodzi od buczyny, która na tej wysokości raczej nie utrzymałaby się przy życiu, ale ponoć od nazwiska pewnego juhasa, który zagubił tu swoją owce. Szukając ją zginął spadając ze skał prosto nad ową dolinę.

Niestety, z drugą wiszącą dolinką nad Doliną Roztoki nie wiążą się zbyt pogodne historie, raczej dramatycznego charakteru. Świastówka Roztocka, bo o niej mowa, jest zawieszona nad Doliną Roztoki na wysokości ponad 1700 metrów npm i opada ku niej urwistą ścianą o wysokości prawie 200 metrów, jest to ponoć najbardziej spadzista ściana w całych Tatrach, pozbawiła życia kilku ludzi, którzy znaleźli się w zbyt bliskim z nią kontakcie. W 1956 roku spadło z owej ściany trzech narciarzy, dwóch z nich tego upadku nie przeżyło, w sylwestra 1994 roku zginęła tutaj 23 letnia niemka.

Jak należy się spodziewać, i na tej wysokości Tatr Wysokich, fauna i flora zasługuje na szczególną uwagę oraz należny jej podziw. Mniej więcej do wysokości 1300 metrów npm rośnie tu las świerkowy, limby, modrzew, latem zbocza gór zdobią gęste kosodrzewiny przeplatane z jarzębiną. Wiek świerków, które dumnie prezentują się w tejże dolinie to podad 300 lat, a niektóre okazy datuje się na 400 lat.

Schronisko, w którym można się zakwaterować tudzież wypić herbatkę z sokiem malinowym położone jest w pobliżu wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza. Warto wybrać się do Doliny Roztoki, nie tylko po to, by pstryknąć parę fotek, lecz by mieć co wspominać na reszte życia.

 

wZakopane.pl/Agatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + 20 =