Dolina Pięciu Stawów a tonący niedźwiedź

Dolina Pięciu Stawów, to tatrzańska dolina, którą strzegą najwyższe szczyty. wZakopane.pl dzisiaj zabiera was na wycieczkę w to miejsce. Wartę nad doliną pełnią : Świnica, Orla Perć, Szpiglasowy Wierch i inne dumnie prezentujące się wierzchołki. Czworonogi, które można tu spotkać nie zawsze mają wobec człowieka przyjazne zamiary i są to zwierzaki jak najbardziej drapieżne, do takich można zaliczyć niedźwiedzia czy bardzo rzadko spotykanego rysia. Warto przypomnieć jak zwą się stawy owej doliny, bowiem nie zawsze można wszystkie zapamiętać : Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski.

Schronisko, które stacjonuje w tejże dolinie szczyci się tym, że jest najwyżej położonym schroniskiem w polskiej części Tatr. Niestety, nie dochodzi do niego żadna droga, trzeba się powspinać skalistym szlakiem i nastawić na to, że żaden środek transportu nie wchodzi w grę, nawet zaopatrzenie dostarczane jest za pomocą specjalnego wyciągu towarowego. Za to jak smakuje szarlotka w owym przybytku, do którego wreszcie się dostaniemy mozolnym podejściem? – Palce lizać, ów przysmak to specjalność baru.

Wróćmy jednak do stawów tam położonych. Należy nieco uwagi poświęcić największemu z nich, czyli Wielkiemu Stawowi. Jest położony na wysokości 1655 metrów npm. Głęboki na prawie 80 metrów. To najgłębsze jezioro w Tatrach, choć wydaje się płytsze z uwagi na przejrzystość wody. Brzeg jeziora porasta kosodrzewina, wycieczkowiczom bardziej jednak podoba się inna roślina, mianowicie modrzew wysoki na kilka metrów.

Niedaleko jeziora znajduje się stary szałas góralski, właściwe najstarszy, datowany na 17 wiek. Z Wielkim Stawem wiąże się też zdarzenie, o którym pamięć przetrwała aż do naszych czasów. Ponoć w maju 1952 roku w owym stawie utonął niedźwiedź, pod którym załamała się kra. Wydobyto go z jeziora i umieszczono w Muzeum Tatrzańskim. Są jednak tacy, którzy utrzymują, iż siedmioletni niedźwiedź po prostu zdechł i najnormalniej w świecie zapadł sie pod wodę. Tak czy owak, brunatniak zszedł z tego świata w sposób niekonwencjonalny, co zapewniło mu długowieczność i popularność aż po dziś dzień.

Niegdyś na terenie doliny wypasano bydło. Jednak Tatrzański Park Narodowy poczynił starania, by zaniechano owego procederu, wcześniej Towarzystwo Tatrzańskie oparło się tej praktyce i poczyniło starania, by wypasu zaprzestano. Wszystko to zaowocowało całkowitym zakazem wypasania bydła, co nastąpiło 1968 roku. Na pewno przyczyniło się to do ochrony dzikiej fauny i flory królującej na tych terenach, tym bardziej że mało kto odwiedzałby Dolinę Pięciu Stawów, by przyglądać się tam, jak wypasa się na owej ziemi bydło, większość turystów marzy o spotkaniu w dolinie dzikiego zwierza jak niedźwiedź tudzież ryś i napawania się alpejską roślinnoscią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 5 =