Dolina Mięguszowiecka – chluba Słowaków

Chociaż Dolina Mięguszowiecka należy do naszych sąsiadów Słowaków, jest też często, gęsto odwiedzana przez polskich turystów. Dlatego warto o owej dolinie, położonej po południowej stronie Tatr Wysokich, skreślić parę słów. Mięguszowiecka graniczy na terenie Polski z Doliną Rybiego Potoku, rozdziela je grań Tatr od Rysów po Mięguszowieckie Szczyty.

Swego czasu lodowiec wypełniający Dolinę Mięguszowiecką łączył się z lodowcem sąsiedniej Doliny Młynickiej tworząc jeden wielki lodowiec gruby na 2oo metrów. Zaś poprzez dolinę płynie Mięguszowiecki Potok wypływający z Wielkiego Hińczowego Stawu, powstaje w środkowej części doliny i można się dopatrzeć w nim całkiem pokaźną ilość pstrągów. Rzecz jasna, to nie jedyny potok, który przepływa przez ową dolinę, jest tu jeszcze potok Żabi, Zmarzły Potok tudzież Smoczy Potok.

Dolina szczyci się także licznymi stawami, z których największy to Wielki Staw Hińczowy. Ów staw dumnie prezentuje się w górnej części Doliny Mięguszowieckiej. Staw ten jest najgłębszym i największym stawem w słowackiej części Tatr. Dno stawu to lita skała, woda jest przejrzysta tylko na głębinie, bowiem przy brzegu plankton bujnie tu występujący nadaje wodzie specyficzny kolor. W innej części Doliny Mięguszowieckiej, a ściślej, w jednej z jej odnóg znajduje się Staw Popradzki, z którym wiąże się pewna dramatyczna historia, którą trudno zapomnieć aż po dziś dzień.

Staw leżący w kotlinie ma kolor żółtozielony, co jest dość nietypowe, bowiem nasze stawy tatrzańskie są raczej przezroczyste, wszystko to jednak za sprawą planktonu bogatszego niż ten, który występuje w Morskim Oku. Ryby w owym stawie mają się dobrze, tym bardziej, iz występują tam z własnej, nieprzymuszonej woli i mają pożywienia pod dostatkiem. Niestety, w 1974 roku przy Popradzkim Stawie doszło do incydentu, który wiąże to miejsce z mało chlubnym wspomnieniem.

W miejscu uczęszczanym przez narciarzy, niedaleko jeziora, doszło do zejścia, jak się okazało, katastrofalnej w skutkach lawiny. Żlebem spod Przełęczy nad Skokiem zeszła potężna lawina, przedarła się przez Mięguszowiecki Potok i dostała się na przeciwległy stok. Wdarła się na tyle wysoko, iż powaliła swoją mocą trenujących na stoku narciarzy wraz z instruktorem. Ofiarą żywiołu padło 24 osoby z czego prawie połowa zginęła. Całe szczęście od tamtego dnia nie zdarzył się żaden incyden na taką skale i oby się już nie zdarzył.

Na zkończenie naszych skromnych wywodów o dolinie Mięguszowieckiej warto wspomnieć, iż latem dobrze będzie zajrzeć do bardzo specyficznie położonego ( 2250m npm) schroniska – Pod Rysami ( górna część Doliny Żabiej Mięguszowieckiej). Schronisko zaopatrywane jest przez tragarzy tudzież turystów, którzy za ów dobry uczynek mogą raczyć się herbatką z sokiem malinowym. W nocy znajdująca się tam jadalnia oświetlana jest przez lampy naftowe. Jednak atrakcją numer jeden tegoż przybytku jest toaleta zawieszona nad przepaścią. Należy mieć tylko nadzieje, że któregoś dnia turysta załatwiający tam swoją potrzebe nie runie razem z ową kabiną prosto w przepaść!

Tak więc chluba naszych sąsiadów Słowaków, czyli Dolina Mięguszowiecka może być z powodzeniem podziwiana i doceniana również przez polskich turystów, wszak Słowacy także nie gardzą naszymi dolinami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 17 =