Dolina Małej Łąki oparta o grań Wierchów

Dolina Małej Łąki opiera się o grań Czerwonych Wierchów. Długa na 5 kilometrów zalicza się do grona dolin położonych niedaleko Zakopanego. Droga do niej prowadzi przez las wzdłuż Potoku Małołąckiego. Jeśli będziemy się tyrzymać żółtego szlaku, to po dojściu do Wielkiej Polany naszym oczom ukaże się cudnej urody widok na Dolinę Małej Łąki. Przy okazji będziemy mogli napawać się urokiem masywu Giewontu i Czerwonych Wierchów.

Niestety zimą owa dolina dostępna jest tylko do Wielkiej Polany, bowiem istnieje możliwość zakończenia wycieczki i swego żywota pod lawiną. Są tu wymarzone tereny dla tych, którzy lubią poszaleć na biegówkach. Zapuszczanie się w zbyt wysokie partie jest dalece nie wskazane zimową porą, nawet dla wytrawnych narciarzy. Dolina Małej Łąki, jak przystało na przyzwoitą dolinę polodowcową szczyci się trzypiętrowym systemem kotłów lodowcowych. Najwyższe piętra owych kotłów to Wyżnia Świstówka Małołącka i Niżnia Świastówka Małołącka pomiędzy ścianami Wielkiej Turni i Mnichowych Turni.

Zaczymajmy się na chwilę nad Świstówką w swoich rozważaniach. Znajduje się w górnym odgałęzieniu doliny a swoją nazwę owa niżnia zawdzięcznia licznie zamieszkującym tu obecnie, tudzież niegdyś, koloniom świstaków. W górnej części Świstówki znajduje się próg skalny zwany Przechodem. Dnem tejże Niżni nie spływa żaden potok, może właśnie dlatego w tym rejonie jest tak cicho. Znajdzie się tu kilka całkiem ładnych jaskiń, jak Jaskinia Wilcza i dużo roślin, które lubią porastać wapienne zbocza. Z uwagi na ochronę fauny i flory tu królującej, turyści nie wszędzie mogą się zapuszczać. W górnej części Doliny Małej Łąki znajduje się jaskinia niedostępna dla przeciętnego turysty –

Jaskinia Wielka Śnieżna, najgłębasza i najdłuższa jaskinia w Polsce. I jest to chyba jedyna tatrzańska jaskinia, do której można wejść otworem w jednej dolinie, a „wyjść” otworem w dolinie sąsiedniej. Otwory jaskini znajdują się w górnej części Doliny Małej Łąki i Dolinki Litworowej ( Tatry Zachodnie). Jaskinia ma charakter alpejski, została utworzona przez wody topniejących lodowców. Wnętrze jaskini jest bogate w liczne jeziorka, wodospady tudzież syfony. Jaskinia kryje w sobie jeszcze wiele nieodkrytych partii, dlatego wciąż prowadzone są tam prace.

Turyści jednak lubią najbardziej centralną część Doliny Małej Łąki czyli Wielką Polanę Małołącką, przez którą przebiegają szlaki turystyczne. Polana jest przestronna i wielka, zamknięta łańcuchem górskim. Ponoć niegdyś istniało tu całkiem pokaźne jezioro polodowcowe. Turyści często urządzają sobie na owej polanie postój, by nieco odpocząć, porozmyślać i się posilić przed dalszą tudzież powrotną drogą. Północną część doliny pokrywają lasy, zaś południową – kosodrzewina. Lasami i kosodrzewiną porosła po tym, gdy zaprzestano w dolinie wypasu. Choć Wielka Polana pozostaje wciąż bezleśna, jej powierzchnię powoli zaczyna „atakować” świerk posuwający się od krawędzi lasu.

Choć Dolina Małej Łąki jest oblegana glównie na Wielkiej Polanie, warto zapuścić się w rejony mniej uczęszczane acz nie poza wyznaczonym szlakiem turystycznym.

wZakopane.pl/E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − thirteen =