Dolina ku Dziurze – i ku przygodzie

Tatrzańska dolina o nazwie ku Dziurze być może nie brzmi zbyt zachęcająco, lecz pozory czasem mylą. Do doliny łatwo dojść z Zakopanego, bowiem jest usytuowana bardzo blisko miasta, a także innej bardzo poularnej doliny pod Giewontem – Strążyskiej i Doliny Białego.

Dolina nie jest zbyt długa, mierzy sobie ok 2 kilometry, więc dla tych, którzy forsownych spacerów nie znoszą, jest w sam raz na krótki wypad. Skąd więc taka nietypowa nazwa owej doliny? Otóż prowadzi ona do jaskini o dokładnie takiej samej nazwie, Dziura. Właściwie szlak turystyczny tutaj wyznaczony kończy się w miejscu, gdy dochodzimy do owej jaskini. Do doliny wchodzimy od Ścieżki pod Reglami. Ku Dziurze została wyrzeźbona w wapiennych skałach przez potok o tej samej nazwie. Oczywiście skały wapienne to nie jedyne skały dumnie się tu prezentujące, bowiem mamy jeszcze dolomity tudzież skały osadowe.

To, co działa najbardziej zachęcająco w czasie spaceru ową doliną to fakt, iż zaraz dojdziemy do Zbójeckiej Jamy z prawdziwego zdarzenia. Przeniesiemy się na chwile do czasów, gdy w Tatrach – podług legendy – prężnie działali zbójnicy, którzy swoje łupy przechowywali właśnie w takich jaskiniach. A że do Jaskini Dziura, czyli właśnie owej Jamy, możemy zejść na samo dno, cała wyprawa doliną pachnie prawdziwą przygodą.

Sama dolina to właściwie ścieżka przez las wzdłuż potoku. Gdy dochodzimy do rozwidlenia, czyli prawie na koniec szlaku, zauważamy, iż po lewej stronie kuszą do wejścia strome,drewniane schodki zabezpieczone poręczą, która przydaje się zwłaszcza, gdy szlak jest mocno oblodzony. Schodkami wychodzimy na małą płaszczyznę u stóp grzbietu Spaleńca, naszym oczom ukazuje się całkiem pokaźnych rozmiarów ( 3metry szeroki) otwór, który brzmi nieco groźnie.

Niektórzy turyści wyrażają obawy czy aby na pewno w środku jaskini nie buszuje niedźwiedź tudzież inny groźny czworonóg. Oczywiście takiej ewentualności nigdy wykluczyć nie można, jednak uzbrojeni w latarki śmiało możemy podjąć się penetrowania, długiej na 180 metrów, jamy. Jedynymi udokumentowanymi stworzeniami jakie zamieszkują jaskinie, czyli właściwie, olbrzymią komore, są chrząszcze.

Należy uważać po wejściu do środka, zwłaszcza w słotne dni, bowiem podłoże usłane zbutwiałymi liśćmi bukowymi tudzież gruzem jest dość śliskie i schodząc ostro w dół można po prostu, raczej na tylniej części ciała, zjechać. Ale to tylko doda uroku całej przygodzie. Zbójników i ich skarbów raczej już w Dolinie ku Dziurze tudzież samej Diurze nie znajdziemy, ale przynajmniej pooddychamy atmosferą jaka wówczas panowała w owej dolinie i jaskini.

wZakopane.pl/Agatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 5 =