Dolina Białki – polska czy słowacka?

Dolina Białki położona w Tatrach Wysokich na granicy Polski i Słowacji zaliczana jest do jednych z największych tatrzańskich dolin walnych, czyli dolin górskich biegnących od grani aż do podnóża gór. Takowe doliny często dzielą się na liczne odgałęzienia w postaci dolin bocznych.

Po polskiej stronie Dolina Białki sąsiaduje z takimi odgałęzieniami jak Dolina Pięciu Stawów, Dolina Roztoki tudzież Dolina Waksmundzka. Duża polana w owej dolinie, pierwotnie hala pasterska, położona na terenie TPN to Łysa Polana. Przedzielona jest granicą polsko – słowacką biegnącą środkiem rzeki Białki. Nazwą Dolina Białki obejmuje się odcinek właśnie od owej Łysej Polany po Dolinę Rybiego Potoku i Dolinę Białej Wody.

Poniżej wylotu Doliny Roztoki, w Dolinie Białki dumnie prezentuje się schronisko Wincentego Pola. Ściśle rzecz ujmując znajduje się na polanie Stara Roztoka w Tatrach Wysokich. Pierwsze schronisko turystyczne wybudowane tu w 1876 roku zostało przeniesione w inne, bardziej suche miejsce – jak dowiedział się serwis wzakopane.pl – a było to w roku 1913, czyli tuż przed pierwszą wojną światową. Jesienią na owej polanie odbywają się rykowiska jeleni, więc mieszkańcy schroniska prócz podziwiania pięknych widoków w Dolinie Białki mają dodatkową atrakcje, acz nieco niepokojącą z uwagi na odgłosy, jakie jelenie wydają w okresie godów mylone często z rykiem niedźwiedzi.

U wylotu Doliny Białki, na Łysej Polanie znajduje się drogowe przejście graniczne. Droga Oswalda Balzera to szosa przebiegająca przez dolinę. Początkowo droga biegnie przez partie reglową, następnie opada w kierunku Doliny Białki i prowadzi jej dnem przez Łysą Polanę, Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka. Odcinek od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka jest zamknięty dla ruchu drogowego.

Do połowy ubiegłego wieku droga ta przetrwała jako bita z tłucznia wapiennego. Ciągle trzeba było dbać aby nawierzchnia znajdowała się w należytym stanie, dlatego wzdłuż owej drogi mieszkali tzw dróżnicy, którzy dbali, by taki należyty stan utrzymać. Dla nich też wybudowano szereg budynków, tylko nieliczne z nich przetrwały do dziś.

Dolina Białki zdobi więc Tatry Wysokie tak po polskiej stronie jak i Słowackiej. Cały oszar tejże doliny to ponad 70 km kwadratowych z czego 50% znajduje się po stronie naszych sąsiadów, jednak nigdy, aż po dziś dzień nie była między Polakami a Słowakami przysłowiową „kością niezgody”, przeciwnie stanowi nasze wspólne, sąsiedzkie dobro.

Agata/wZakopane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven + 20 =