Dolina Białego i jej sekrety

Mówi się, że Dolina Białego położona blisko Zakopanego, między Krokwią a Sarnią Skałką, to dolina dla mało ambitnych wycieczkowiczów. Może i tak, jednak wielbiciele owej doliny wiedzą, że nie o ambicje podróżnicze chodzi a o docenianie jej specyficznych walorów, ukrytych sekretów.

Dolina Biłego nie jest zbyt długa, bowiem mierzy sobie 2,5 kilometra. Otulona wapieniami i doliomitami, wyrzeźbiona została przez wartkie potoki. Mówi się, że nigdy nie była zlodowacona. Koronne miejsce pełni Potok Biały, stąd jego dolina – Białego. Niektórym owa dolina kojarzy się z wąwozem, w jakim panuje specyficzny klimat, zaś owocem takowej specyfiki jest chociażby kosodrzewina rosnąca poniżej swojej naturalnej wysokości. Co żyje w Potoku Białym? Dużo tego nie ma, ale znajdzie się parę wodnych bezkręgowców, na które polują pluszcze – ptaki które nieźle radzą sobie z nurkowaniem oraz jakieś larwy. Trudno dopatrzeć się na ten przykład, górskiego pstrąga tudzież jakiejś innej ryby, jednak nie wykluczone, że jakieś osobniki odwiedzają ów potok.

Uważny obserwator podążający wzdłuż potoku dostrzeże, że miejscami znajdują się w nim głębokie studzienki, jakby dziury. wZakopane.pl dowiedziało się, że ponieważ woda jest krystlicznie czysta, wydaje się, że owe kotły, w których tworzą się wiry, wcale nie są aż tak głębokie. Ponieważ Biały spada stromo w dół ( spadek ok 200m na kilometr) nurt wzbiera bardzo szybko, stąd między innymi tworzenie się wirów w kotłach.

Czy idąc sobie spacerkiem przez Dolinę Białego można spotkać jakieś czworonogi? Nie zdarza się to zbyt często, ale niedżwiedzice z małymi czasem spotkać można. Najlepszym dowodem na to jest incydent sprzed trzech lat, gdy to dwie turystki spacerowały sobie czerwcową porą po Dolinie Białego, jak się okazało, przez chwilę w „towarzystwie” niedźwiedzicy i jej potomstwa. Brunatniak okazał się nieagresywny, choć w trosce o młode mógłby bez oporów zaatakować człowieka. Całe szczęście w owej dolinie sptkania bliskiego stopnia z niedźwiedziem brunatnym zaliczyć należy do rzadkości, prędzej jakiś lis tudzież gryzoń może nam przebiec drogę.

Na próżno szukać w Dolinie Białego jaskiń do zwiedzania, chyba że zapuścimy sie po sąsiedzku Doliną ku Dziurze do jaskini Dziura utworzonej w wapiennych skałach, jaskinia składa się z jednej, wielkiej komory usłanej na dnie zbutwiałymi liśćmi. W samej zaś Dolinie Białego możemy się jedynie dopatrzeć, tuż przy trasie wzdłuż doliny, okratowanych wlotów do byłych sztolni, które to otwory do złudzenia przypominają wejście do jaskini. Jest to pozostałość po kopalni uranu wydobywanego tu w latach 50 tych. W tym celu wykuto w skałach 270 metrów korytarzy wykopano dwa otwory ( górny na wysokości 1030metrów). Wówczas dolina była niedostępna dla turystów.

Jakie jeszcze sekrety kryje Dolina Białego? Tego może dowiemy się po kolejnych, upływających latach. Na dzień dzisiejszy owa dolina ma dość uroku i ciekawych miejsc, by ją regularnie odwiedzać.

 

wZakopane.pl/Agata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × three =